A Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar az „SZTE Kutatóegyetemi Kiválósági Központ tudásbázisának kiszélesítése és hosszú távú szakmai fenntarthatóságának megalapozása a kiváló tudományos utánpótlás biztosításával” (TÁMOP-4.2.2/B-10/1-2010-0012) projekt keretében 2013. április 25-én rendezte meg a "Dr. Szél Éva Emléknap"-ot, amelyen egykori főigazgatójára, Dr. Szél Éva professzor asszonyra emlékezett.
Az idei évben az emléknap keretében "Nők – egészség, család és munka" címmel szerveztünk tudományos konferenciát melyen elsősorban hallgatók előadásai hangzottak el.
Az idei évben a „NŐK – EGÉSZSÉG, CSALÁD ÉS MUNKA” témakörben szervezett hallgatói konferenciánkon 11 intézményt/oktatási egységet 12 előadással képviseltek az előadók kutatásaik bemutatásával. A hallgatói előadások mellett három meghívott előadót is meghallgathattunk a konferencia keretében, akik személyes példájukon keresztül további ösztönzést adhatnak hallgatóink tudományos tevékenységéhez, tudományos haladásához.
Csabai Márta PhD professzor asszony SZTE BTK Pszichológia Intézet Személyiség- Klinikai és Egészségpszichológiai Tanszékének tanszékvezetője, mint az egészségpszichológia – azon belül is a klinikai egészségpszichológia – fejlesztésében, valamint a segítő tevékenységgel hivatásszerűen foglalkozó nők testi és lelki egészségvédelmének elősegítésében aktív szerepet vállaló oktatónak és kutatónak előadását hallgathattuk meg.
Molnár Regina PhD tanársegéd a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Népegészségtani Intézet képviseletében a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Magatartástudományi Intézet és a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Pszichológia Intézet közös kutatását mutatta be. Eddigi tudományos eredményeik mellett, bemutatta a Gyógyító Nőkért Alapítvány tevékenységét is, amely a segítő foglalkozást folytató nők számára kíván fórumot teremteni, és prevenciós tevékenységeket szervezni annak érdekében, hogy munkájukat egészségesebben végezhessék.
Michele Goldzieher Shedlin PhD orvosi antropológus professzor asszony, a New York-i College of Nursing professzora, aki az SZTE Fogorvostudományi Kar meghívására Fulbright ösztöndíj keretében tartózkodik Szegeden
Előadásában Mexikóban és az USA-Mexikó határon reproduktív korú nők körében végzett fogamzásgátlók használata és HIV betegek kvalitatív kutatásának eredményeit mutatta be. Kutatása elsősorban az egészségmagatartásra befolyással lévő kulturális tényezők, a tudás és a hit kapcsolatának vizsgálatára terjedt ki.
Eredményei hatással vannak a gondozás, az egészségügy az oktatás és a képzés az egészségügyi szakemberek munkájára nemzetközi szinten.
A konferencián készült képek itt érhetőek el: képek