qs_rangsor_kiemelt

Miért az SZTE? Egyre intenzívebb mobilitás

Tanulj Te is a Szegedi Tudományegyetemen, hazánk egyik legrangosabb felsőoktatási intézményében! De miért éppen az SZTE? Az okok közül egy: számos külföldi ösztöndíj lehetőség, megannyi nemzetközi partnerkapcsolat.



„Lyonban töltöttem Erasmus ösztöndíjjal négy hónapot. Azért ezt a helyet választottam, mert egy kisebb léptékű városba akartam menni, ahol az egyetem is családias. A kint töltött négy hónapra arra volt elegendő, hogy a nyelvtudásomat erős középfokra felhozzam. Minden hallgatónak azt ajánlom, hogy éljen az ösztöndíj lehetőségével, legyen bátor és menjen külföldre tanulni”- nyilatkozta Bagyinka Péter nemzetközi tanulmányok szakos hallgató a Szegedi Egyetem Magazinnak.

A Szegedi Tudományegyetemre felvételt nyert hallgatók előtt kitárul a világ, számos külföldi ösztöndíj-lehetőség várja már az elsőéveseket is. Az SZTE-n a Nemzetközi Mobilitási Iroda koordinálja a hallgatók, oktatók, egyetemi dolgozók nemzetközi mobilitását biztosító csereprogramokat. Az Iroda honlapján folyamatosan és naprakészen megjelenteti a külföldi ösztöndíjakkal, nemzetközi pályázati lehetőségekkel kapcsolatos információkat.

A szegedi egyetem évek óta sikeresen vesz részt a CEEPUS programban, mely a közép- és kelet európai országok között könnyíti meg az oktatói és hallgatói cserét, valamint a nyári iskolákon és szakmai kurzusokon való részvételt. A Szegedi Tudományegyetem CEEPUS hálózatainak száma a 2014/2015-ös tanévben egy hálózattal tovább bővült, így jelenleg nyolc hálózatban vesz részt az SZTE, egyben koordinátorként, hétben pedig partnerintézményként. A Tisza- parti universitas az 1998/1999-es tanév óta sikeresen vesz részt az ERASMUS programban, a mobilitási felhívás eddigi teljes időszakában felmutatott teljesítményével az SZTE elérte, hogy egyetlen magyar egyetemként bekerülhetett a világ legjobb 17 európai egyetemi tapasztalatot bemutató European Sucess Stories 2010 című kiadványba, 2011-ben pedig Nemzetközi Együttműködési Kultúráért Nívódíjat kapott. A 2014/2015. tanévtől kezdődő ERASMUS+ program keretében hallgatói részképzésben 261 SZTE-s hallgató vehet részt, míg szakmai gyakorlatra 60 hallgató jelentkezett, ugyanakkor a 2014/2015-ös tanév első félévre 210 külföldi hallgató érkezett a Tisza-parti universitasra. Emellett az ERASMUS+ program keretében a Tempus Közalapítvány felhívásai alapján a szegedi egyetem rendszeresen meghirdeti a fogyatékkal élő hallgatók, oktatók, személyzet kiegészítő támogatására, valamint a külföldi résztanulmányokra pályázó hallgatók szociális alapú kiegészítő pénzügyi támogatására szóló pályázati felhívásokat is. Sikeresen szerepel a szegedi egyetem a Campus Hungary ösztöndíj programokban is, melynek köszönhetően egyre több szegedi hallgató tanulhat ösztöndíjjal a világ bármely országában, fejlesztheti nyelvtudását és szerezhet tapasztalatot külföldön. A program támogatásával a kiutazó ösztöndíjasok ingyenes nyelvi felkészítő, túlélő, interkulturális tréningeken vehetnek részt külföldi tanulmányaikat megelőzően. Kiemelkedően teljesít az egyetem a legújabb EGT Finanszírozású Mechanizmus HU 08 felsőoktatási mobilitási akcióban is. Az intézmény Norvég Alap program első felhívására benyújtott pályázata a támogatott intézmények között a legtöbb támogatást nyerte el.


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Linka_KrisztinaLinka Krisztina - TTIK, földrajz

Hogy miért pont Szegedet választottam? Tudom, hogy a Szegedi Tudományegyetem elég jó hírű nemcsak országos, hanem nemzetközi szinten is. Emellett nagyon sok ismerősöm ezt az egyetemet választotta, és szerettem volna a közelükben maradni. Földrajzszakosként fontosak voltak számomra a város természeti kincsei: a Tisza és a határtalan Alföld. A szülővárosomban, Baján szintén van egy folyó, számomra nagyon fontos, hogy a város víz mellett legyen. A szakomon természettudományokat és társadalomtudományokat tanulok, mindkettőt szeretem, de majd a természettudományok irányába szeretnék specializálódni.



Fasi_ArnoldFási Arnold – BTK, szlavisztika (orosz)

Azért jöttem Szegedre, mert hallottam, hogy az itteni szlavisztika, orosz szak elég jó, színvonalas a képzés. Természetesen a település helye is közrejátszott, hiszen nem akartam túl messzire menni az otthonomtól, Pusztaszőlőstől. A kollégium is kedvező helyen van. Szeged sokkal zöldebb, és a levegő is tisztább, mint Budapesten, ami szintén befolyásolt. A választásban még közrejátszott az is, hogy nem érzem magam olyan jól egy nagyvárosban sok emberrel, de Szeged teljesen élhető ebből a szempontból, és a tömegközlekedés is nagyon jó.

További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.